رشد اقتصاد دیجیتال چه معنایی برای کسب و کار شما دارد؟

اقتصاد دیجیتال یا سنتی؟

ما در عصر اقتصاد دیجیتال هستیم و درک اینکه شرکت شما چگونه تحت تأثیر رشد و گسترش آن قرار می‌گیرید بسیار  مهم است. وقتی درباره اقتصاد دیجیتال بیشتر بدانید، راه‌هایی را کشف خواهید کرد که کسب‌وکارتان می‌تواند از این مرز برای دستیابی به مشتریان بالقوه بیشتری استفاده کند، شما از طریق اقتصاد دیجیتال می‌توانید تجربه خدمات مشتری خود را بهبود بخشیده و داده‌های مهمی را جمع‌آوری کنید.

اقتصاد دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟

اقتصاد دیجیتال به روشی انقلابی اطلاق می‌شود که عموم مردم و کسب‌وکارها در تعامل و مشارکت در معاملات آنلاین هستند. همانطور که اینترنت شروع به افزایش محبوبیت کرد، مشاغل به دنیای آنلاین روی آورده و از اقتصاد دیجیتال به عنوان راهی برای دستیابی به شناخت برند و جایگاه در صنایع خود استفاده کردند. مصرف‌کنندگان و کسب و کارها به طور یکسان به اینترنت به عنوان راهی برای تحقیق در مورد محصولات، تصمیم‌گیری و خرید آنچه نیاز دارند روی آوردند و در عین حال تعاملات رو در رو را کاهش دادند.

اکنون، می‌توانید از اینترنت برای تحقیق در مورد تفاوت‌های بین دو مدل خودرو، پرسیدن سؤالات متخصص، راه‌اندازی تأمین مالی و خرید خودروی مورد نظر خود بدون خروج از خانه استفاده کنید.

بانکداری الکترونیک

چرا اقتصاد دیجیتال مهم است؟

اقتصاد دیجیتال برای صاحبان مشاغل مهم است زیرا زمانی که یک برند، خدمات، ارتباطات و اطلاعات را کاملاً آنلاین ارائه می‌دهد، مصرف کنندگان این راحتی را تجربه کرده و از آن نمی گذرند. کسب‌وکارهایی که از قدرت اقتصاد دیجیتال استفاده کرده و این راحتی را برای مشتریان بالقوه و مشتریان فعلی فراهم می‌کنند، بنابراین احتمال رشد و موفقیت آن‌ها بیشتر است.

برای اتصال نزدیک تر به عموم مردم، جمع آوری داده های بزرگ و راه‌های اضافی برای دستیابی به اهداف فروش و بازاریابی، اقتصاد دیجیتال ضروری است. اقتصاد دیجیتال همچنین برای رسیدن به این موارد نیز ضروری است:

 • راه‌های آسان‌تر برای تعامل کسب‌وکارها با مصرف‌کنندگان 
 • فشار بر مشاغل برای نوآوری با محصولات و خدمات جدید 
 • رویه‌های صرفه‌جویی در زمان و کارآمد برای خدمات مشتری، تعامل و فروش

همانطور که اقتصاد دیجیتال به زندگی مشتریان می‌پیوندد، تکنیک‌ها و استراتژی‌های خدمات، فروش و عملیات بیشتر کسب‌وکارها به آن وابسته می‌شود.

تحول دیجیتال

تاثیر اقتصاد دیجیتال بر سایت‌های تجارت الکترونیک

با رشد اقتصاد دیجیتال، خرده فروشی تجارت الکترونیک و خدمات دیجیتال در بسیاری از صنایع گسترش یافته است. با وجود اینترنت بسیار گسترده، این موضوع به یک کانال رایج تبدیل شده است که مشاغل برای بازاریابی نام تجاری خود، ارائه اطلاعات و انجام معاملات به آن تکیه می‌کنند.

خدمات تجارت اشتراکی که نرم‌افزار یا سایر خدمات آنلاین را از طریق  پلتفرم تجارت دیجیتال ارائه می‌دهند، راه محبوبی هستند که سایت‌های تجارت الکترونیک مشتریان را جذب می‌کنند. مدل نرم‌افزاری با عنوان سرویس (SAAS) برای کسب و کارهایی که به دنبال عبور از سیستم‌های قدیمی  و لذت بردن از کارایی و صرفه‌جویی مرتبط با فناوری مدرن هستند، یک موهبت بوده است. سایت‌های تجارت الکترونیکی اختصاصی باید از میان انبوه کسب‌وکارهایی که برای جلب توجه مصرف‌کنندگان آنلاین رقابت می‌کنند، متمایز باشند. کسب‌وکارهای تجارت دیجیتال مجبور به اتخاذ روش‌ها و محصولات نوآورانه برای جذب این مشتریان شده‌اند.

استراتژی‌ها و فرایندهای کسب و کار

با رشد مداوم اقتصاد دیجیتال، کسب‌وکارها مجبور شدند استراتژی‌ها و فرایندهای جدیدی را توسعه دهند که روش‌های تحقیق، تعامل با شرکت‌ها و خرید کالاها و خدمات مصرف‌کنندگان را در بر می‌گیرد. کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک تحت فشار قرار گرفته‌اند تا خدمات خود را افزایش دهند و اطمینان حاصل کنند که دقیقاً همان چیزی را که به دنبال آن هستند در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند.

کسب و کارهایی که ممکن است تاکنون به حضور آنلاین فکر نکرده‌ باشند نیز، اکنون به دلیل گسترش اقتصاد دیجیتال، استراتژی‌ها و فرایندهای دیجیتال آنلاین را پذیرفته‌اند. از آنجایی که مصرف‌کنندگان روش‌های خرید و جستجوی اطلاعات را تغییر داده‌اند، این کسب‌وکارها مجبور شده‌اند شیوه تعامل خود با این مشتریان را تغییر دهند. برای اینکه کسب‌وکارهای دیجیتال دوستانه‌تر شوند، باید روی این موارد تمرکز کنیم:

 • سیستم‌های پرداخت: کسب‌وکارها باید از سیستم‌های پرداخت دیجیتالی استفاده کنند که روی راحتی مشتری تمرکز دارند. با صورتحساب اشتراک مشتری، مشتریان به‌طور منظم برای خدمات جاری صورت‌حساب دریافت می‌کنند. اقتصاد دیجیتال دریافت محصول، درخواست کمک و پرداخت صورتحساب اشتراک ماهانه را برای مشتریان خود آسان می‌کند. صورت‌حساب خودکار و گزینه‌های پرداخت مختلف، خرید آنلاین کالا و خدمات خرید را برای مشتریان آسان‌تر و بهتر می‌کند.
 • کمپین‌های بازاریابی: تبلیغات روی بیلبوردها ممکن است در گذشته برای کسب و کارها کارامد بود اما اکنون با وجود گسترش اقتصاد دیجیتال، این شرکت‌ها باید روی موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی، کمپین‌های ایمیلی و سایر استراتژی‌های بازاریابی آنلاین تمرکز کنند تا به مشتریانی که هستند دسترسی پیدا کنند.
 • داده‌های بزرگ:  با تعامل آنلاین بیشتر، کسب‌وکارها فرصت جمع‌آوری داده‌های کلان در مورد مشتریان، الگوهای خرید و تعامل را دارند. با این داده‌ها، کسب‌وکارها می‌توانند فرایندهای خود را بهبود بخشند و بهتر درک کنند که مشتریان‌شان به دنبال کدام محصولات و خدمات هستند، و بر اساس آنچه می‌دانند، یک تجربه مشتری ارتقا یافته را ارائه دهند.
 • یادگیری ماشینی: داده‌های بزرگ به طور موثر از طریق یادگیری ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرند. با الگوریتم‌ها و فرایندهای خودکار تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده، کسب‌وکارها در مورد اینکه چگونه می‌توانند فرایندهای فعلی خود را تغییر دهند تا مشتریان بیشتری را جذب کنند و مشتریان فعلی را راضی نگه دارند، اطلاعات کسب می‌کنند. این پیشرفت‌ها باعث می‌شود بازدیدکنندگان و خریداران آنلاین آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند و خدمات مورد انتظار خود را حتی بدون تعامل انسانی دریافت کنند.

اقتصاد دیجیتال به رشد خود ادامه می‌دهد و بقای یک کسب و کار به تمایل آن برای پذیرش این فضای آنلاین بستگی دارد. کسب‌وکارها باید برنامه‌ها، فرایندها و رویه‌های بازاریابی خود را تجزیه و تحلیل کنند تا بتوانند به صورت آنلاین با مصرف‌کنندگان ملاقات کنند و اطلاعات و تجربیاتی را که انتظار دارند در اختیار آنها بگذارند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
 • گاندی 19، پلاک 13
  تهران، ایران

 • تماس : 59175175-021 

 • info@hashtbit.com


© 2022 Hashtbit. All Rights Reserved.